Po długich miesiącach oczekiwania i nagromadzeniu  sporej ilości dokumentacji  nareszcie mogliśmy przystąpić do działań.

W sobotni poranek 15 września 2018 roku na zakupionej działce w leśnictwie Kierz zebrało się kilku członków Koła pod przewodnictwem Kolegi Marka Grada. Celem  było wykonanie wjazdu na działkę. Prace nie należały do łatwych bo została wykonana podbudowa, położono rurę, ułożono ścinki oporowe i wysypano tłuczeń, który następnie zagęszczono. W działaniach niezbędne było wykorzystanie sprzętu ciężkiego. Zwieńczeniem prac było sprawdzenie wytrzymałości wjazdu przez  wywrotkę Kolegi Grada. 

Niezwykle sympatyczny przebieg miała odprawa przed polowaniem zbiorowym na kaczki w dniu 15 sierpnia 2016 roku. Podczas powitania myśliwych i zaproszonych gości została również powitana suka Posokowca Bawarskiego o imieniu „Kora”, która została przekazana na rzecz Koła przez Kolegę Wojtka Kocembę.

Niezwykłą empatią wykazał się Kolega Dariusz Sęk, który w dniu 10 sierpnia 2016 roku jadąc drogą ekspresową S-8 zauważył na poboczu w  rejonie leśnictwa Czółna samotnego warchlaka pozostawionego przez lochę, która prawdopodobnie zginęła w kolizji drogowej.

Szkoła im. Św. Huberta z Komorowa od lat współpracuje z Kołem Łowieckim „Borsuk”. W dniu 4 lutego 2016 roku Sylwester Kopacz-członek Koła i jednocześnie leśniczy z Nadleśnictwa Spała uczestniczył w pogadance z uczniami tejże szkoły, zorganizowanej w ramach zajęć z przyrody. Spotkanie wywarło duży wpływ na wyobraźnię dzieci, gdyż zainicjowało zbiórką karmy dla zwierzyny, którą przekazały leśniczemu. Być może w przyszłości któreś z nich zapragnie zostać leśnikiem lub myśliwym i także odwiedzi szkolne mury, aby przybliżyć kolejnym pokoleniom  tajemnice leśnej fauny i flory.

Tegoroczne Polowanie Wigilijne odbyło się 20 grudnia, tradycyjnie już w odwodzie Nr 198. Nietypowa jak dla tej pory roku iście wiosenna aura spowodowała, że większość pędzeń przeprowadzone zostało w enklawie leśnej pomiędzy miejscowościami Łazisko, Dębniak, Stasiolas i Sangrodz. Na zbiórce odliczyło się 17 myśliwych, pełnych dobrego humoru i cichych nadziei, że uda im się pozyskać upragnionego szaraka. Warto nadmienić, że jest to jedyne polowanie w sezonie, które przewiduje do pozyskania zająca. Polowanie prowadził Kol. Wawrzyńczyk wraz z Kol. Wołkiem.

Nieodzownym elementem współczesnego łowiectwa są działania kół łowieckich na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny. Jednym z nich jest dokarmianie w okresie jesienno-zimowym. Należy pamiętać, że wykładając karmę pomagamy zwierzynie przetrwać najtrudniejszy okres, kiedy pokarm naturalny jest trudno dostępny i jest go mniej, ale ważnym aspektem tych działań jest również ograniczanie szkód w uprawach zarówno polnych jak i leśnych.

W dniu 7 listopada  2015 r. odbyło się tradycyjne polowanie hubertowskie zakończone  biesiadą. Przy pięknej słonecznej pogodzie na zbiórce stawiło się 25 myśliwych, wśród których, poza członkami Koła, uczestniczyli również zaproszeni goście: Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Piotrkowie Tryb. Kol. Radosław Cywiński, Łowczowie Kół: „Błękitne Źródła” Kol. Jacek Smyk, „Hubal” Kol. Ryszard Struś, a także  Komendant Straży Leśnej Nadleśnictwa Spała Kol. Wojciech Frączak. Z uwagi na odbywające się w tym dniu uroczystości hubertowskie w kołach „Dubelt” i „Szarak” nie mieliśmy okazji gościć ich przedstawicieli. Po tym jak sygnaliści Kol. Sylwester Kopacz oraz Kol. Darek Sęk odegrali „Apel na łowy”, dwoma linijkami wyruszyliśmy w knieję. Polowanie prowadził Łowczy Kol. Maciej Wołek i przebiegało ono sprawnie, w miłej i koleżeńskiej atmosferze.

W dniu 10 października 2015 r. w ramach XVI edycji Hubertusa Spalskiego odbyły się tradycyjne łowy. Wśród 270 uczestników grupę V stanowiło 20 myśliwych polujących w obwodach Koła Łowieckiego Borsuk. Po pięciu pędzeniach na spalski pokot trafiły łania jelenia, dzik oraz 3 lisy, pomimo iż łowisko obfitowało w zwierzynę. Na zakończenie  myśliwi dziękowali za miłą i sympatyczną atmosferę oraz dobrą organizację, stając do wspólnego zdjęcia.

W tym roku rykowisko w obwodzie Nr 170  rozpoczęło się wyjątkowo wcześnie. Pierwsze porykiwania byków było słychać już 5 września, jednak z biegiem czasu rykowisko stawało się coraz bardziej intensywne i majestatyczne. Byki ryczą właściwie w każdym rejonie, co może świadczyć o dużej ilości jeleni w obwodzie. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

W dniu 16 sierpnia 2015 na terenie stawów rybnych w Sangrodzu odbyło się polowanie zbiorowe na kaczki. Na zbiórce stawiło się 18 Kolegów. Po niespełna 3 godzinach polowania pozyskano 32 kaczki, co w porównaniu do lat ubiegłych należy uznać za duży postęp.
Swoją obecnością zaszczycił nas członek reprezentacji Polski w piłce siatkowej Kol.Marcin Możdżonek, który ku zadowoleniu wszystkich został Królem Polowania. Polowanie przebiegło w miłej i koleżeńskiej atmosferze a jego koniec zwieńczony został tradycyjnym już obiadem w pobliskiej karczmie.

W dniu 9 czerwca 2015  w siedzibie Zarządu Okręgowego PZŁ w Piotrkowie Tryb. spotkali się przedstawiciele kół łowieckich, które brały udział w konkursie Fundacji Ochrony Głuszca na najlepszego lisiarza.

Tym razem Borsuk nie zawiódł. W indywidualnej klasyfikacji trzeci był Kolega Damian Pająk z ilością 44 lisów. W rankingu kół łowieckich ”Borsuk” również zajął trzecią lokatę z ilością 109 drapieżników.

Gratulujemy!

Realizacja: MAXIGRAF